logo.ab

7 علامت خرابی سنسور اکسیژن خودرو

خرابی سنسور اکسیژن خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام از این عوامل مربوط به بخش های مختلف خودرو می شوند. در این مطلب قصد داریم برخی از علائم خرابی سنسور اکسیژن را بیان کرده و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.
سنسور اکسیژن یکی از مهمترین سنسورهای موجود در خودرو می باشد. این سنسور به منظور کنترل و تعیین میزان اکسیژن موجود در دودهای خروجی از موتور استفاده می‌شود. هدف اصلی استفاده از سنسور اکسیژن، کاهش آلاینده‌های هوا و بهبود عملکرد خودرو است. با وجود اینکه سنسور اکسیژن برای بهبود عملکرد خودرو بسیار حائز اهمیت است، با گذشت زمان، ممکن است خراب شده و باعث کاهش عملکرد و کارایی خودرو شود.

 علائم رایج خرابی سنسور اکسیژن خودرو 

1 . کاهش توان و عملکرد خودرو

یکی از علائم خراب شدن سنسور اکسیژن، کاهش توان و عملکرد خودرو می باشد.  در صورتی که میان سوخت و هوای ورودی به خودرو تعادل برقرار نباشد سنسور اکسیژن با خرابی مواجه شده و مشکلاتی را در خودرو ایجاد می کند.

2 . کاهش عملکرد موتور

کاهش عملکرد موتور از علائم خرابی سنسور اکسیژن است . کاهش عملکرد موتور به طور کلی شامل خراب شدن آن، سختی در به حرکت در آمدن خودرو، خاموش شدن موتور، از دست دادن قدرت و توانایی خود و غیره می شود. در صورتی که هر یک از علائم و مشکلات را در خودروی خود مشاهده کردید مطمئن باشید که سنسور اکسیژن خودرو با مشکل مواجه شده و باید هر چه سریع تر نسبت به برطرف کردن مشکل آن اقدام کنید.

7 علامت خرابی سنسور اکسیژن خودرو
7 علامت خرابی سنسور اکسیژن خودرو

3 . افزایش مصرف سوخت خودرو

افزایش مصرف سوخت در خودرو از مشکلاتی است که دلایل و عوامل مختلفی می توانند منجر به ایجاد آن شوند.یکی از این عوامل خرابی سنسور اکسیژن می باشد. هنگامی که سنسور اکسیژن خودرو دچار مشکل می شود در عملکرد سیستم احتراق و همچنین سیستم سوخت رسانی خودرو اثر گذاشته و موجب مختل شدن عملکرد آن ها می شود. در چنین شرایطی سنسور اکسیژن این اجازه را به خودرو می دهد تا بیش از حد معمول و استاندارد سوخت دریافت کند و در هنگام حرکت سوخت بیشتری را مصرف کند. هنگامی که دلیل افزایش مصرف سوخت در خودرو وجود مشکل در سنسور اکسیژن باشد، از سمت موتور خودرو بوی سولفور ایجاد می شود.

4 . خارج شدن دود سیاه از اگزوز

بالاتر اشاره کردیم که در صورت خرابی سنسور اکسیژن میان سوخت و هوای موجود در موتور به خوبی تعادل برقرار نمی شود و منجر به ایجاد مشکلاتی در خودرو می شود. یکی از این مشکلات خارج شدن دود سیاه از اگزوز خودرو می باشد. خراب شدن سنسور اکسیژن بر روی راندمان سیستم احتراق که به آن نیز اشاره کردیم اثر منفی گذاشته و منجر به ایجاد سوخت نامناسب برای خودرو شده. این امر باعث می شود که در هنگام روشن کردن خودرو از اگزوز آنم دود سیاه رنگ خارج شود.

5 . افزایش آلاینده ها

افزایش آلاینده و گاز های آلوده کننده نیز از علائم خرابی سنسور اکسیژن می باشد. سنسور اکسیژن در خودرو با کتالیزور ارتباط دارد و باعث می شود گاز های آلوده کننده و سمی که از خودرو خارج می شوند به طور چشمگیری کاهش پیدا کنند. در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود نمی تواند این وظیفه خود را به درستی انجام دهد و منجر به افزایش گاز های آلوده کننده و سمی در محیط می شود.

6 . خراب شدن کاتالیست

کاتالیست عملکردی شبیه به سنسور اکسیژن دارد. خوب است بدانید که کاتالیست و سنسور اکسیژن هر دو بخش هایی از سیستم انتشار گاز های خروجی در خودرو می باشند. این قطعه وظیفه دارد میزان هوای ورودی به موتور را کنترل کند و مانع از افزایش انتشار گاز های سمی در هوا شود. عملکرد این قطعه و سنسور اکسیژن کاملا به یک دیگر وابسته می باشد.  از این رو هنگامی که سنسور اکسیژن دچار مشکل شود، عملکرد کاتالیست نیز مختل می شود.

7 . افت شتاب خودرو

افت شتاب یا اصطلاحا ریپ زدن خودرو یکی از علائمی است که در هنگام خرابی سنسور اکسیژن در خودرو ایجاد می شود. به طور کلی خراب شدن سنسور اکسیژن موجب کاهش سرعت و شتاب در خودرو می شود. این مشکل هنگامی نمایان می شود که در یک مسیر سربالایی قرار داشته باشد. در چنین موقعیتی خودرو توان و انرژی کافی جهت عبور از سربالایی را نداشته و به طور مدام ریپ می زند.
سنسور اکسیژن مانند هر قطعه دیگری در خودرو دارای طول عمری می باشد و با گذشت زمان طول عمر ان به پایان می رسد و باید آن را تعویض کنید.
طول عمر این قطعه بسته به نوع خودرو متفاوت است اما به طور کلی پس از طی کردن 80 تا 100 هزار کیلومتر با خودروی خود بهتر است که نسبت به تعویض کردن این قطعه اقدام کنید تا مشکلی در خودروی شما ایجاد نشود.

برای تشخیص دقیق علت خرابی سنسور اکسیژن خودرو های چینی در تهران ، می توانید از خدمات تخصصی تعمیرگاه عباسی استفاده کنید. 

تعمیرگاه عباسی : تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی

جک - لیفان - ام وی ام - چری - جیلی - برلیانس - هایما و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *