logo.ab

8 علت روغن ریزی خودرو

روغن ریزی خودرو یکی از مشکلات شایعی است که ممکن است باعث آسیب به خودرو و هزینه های بالای تعمیرات شود. روغن ریزی خودرو می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. ما در این مطلب قصد داریم دلایل روغن ریزی خودرو را مورد برسی قرار دهیم و شما را با این مشکل در خودرو آشنا کنیم.

برخی از دلایل روغن ریزی خودرو

به طور کلی وجود روغن یکی از نیاز اصلی خودرو می باشد چرا که بخش های مهمی از خودرو مانند موتور و گیربکس بدون روغن قادر به فعالیت نمی باشند. از این رو بسیار مهم است که به سطح روغن خودرو، کیفیت آن و مشکلاتی که به روغن و مایعات خودرو مربوط می شوند توجه ویژه داشت. در ادامه برخی از دلایل روغن ریزی خودرو را بیان می کنیم.

روغن ریزی خودرو
روغن ریزی خودرو

1. سطح ضعیف گیربکس

ضعیف یا ناهموار بودن سطح بودن یکی یکی از دلایل روغن ریزی خودرو می باشد که موجب کاهش میزان روغن موجود در خودرو می شود.
گیربکس خودرو باید دارای سطح صاف مناسبی باشد تا روغن به درستی در آن جریان یابد. در صورتی که در سطح گیربکس حفره ها و یا ترک های کوچکی وجود داشته باشد، احتمال نشت روغن از آن قسمت ها بسیار بالا رفته و در نهایت با نشتی روغن سطح روغن خودرو با کاهش رو به رو می شود.

2. پاره شدن پکینگ ها

پکینگ ها قطعاتی هستند که وظیفه آن ها به طور کلی جلوگیری از نشت روغن در قسمت های مختلف خودرو می باشد.
در صورتی که پکینگ ها دچار خرابی و یا پارگی شوند، روغن از قسمت های آسیب دیده عبور کرده و به بالا ترین نقطه در سطح خودرو رسیده و سپس بر روی زمین می ریزد.
در صورت پارگی پکینگ ها باید به یک تعمیرگاه مراجعه کرده و نسبت به تعویض این قطعات اقدا کنید.

3. خرابی فیلتر روغن

از دیگر دلایل روغن ریزی خودرو خراب شدن فیلتر روغن می باشد.
وظیفه فیلتر روغن برقرار کردن جریان روغن به صورت درست و صحیح می باشد. هنگامی که این فیلتر به مشکلی بر بخورد، در برقرای و منتقل کردن جریان روغن اختلال ایجاد شده و باعث می شود روغن از محلی که فیلتر روغن در آن قرار دارد نشت کند و به بیرون بریزد.

4. خرابی سطح پایه

خرابی سطح پایه از دیگر دلایلی است که موجب روغن ریزی یا نشت روغن از خودرو می شود.
سطح پایه خودرو باید کاملا به درستی به خودرو متصل شده باشد تا روغن به خوبی در خودرو جریان پیدا کند. در صورتی که هرگونه حفره، ترک و یا هر گونه خرابی در سطح پایه ایجاد شود، باعث ایجاد نشت روغن در خودرو می شود.

5. استفاده از روغن نامناسب

استفاده کردن از روغن نامناسب نیز می تواند از دلایل روغن ریزی خودرو باشد.
به طور کلی همیشه توصیه می شود در خودروی خود از روغنی استفاده کنید که با خودروی شما سازگاری داشته باشد و مشکلی در عملکرد خودرو ایجاد نکند. علاوه بر آن، در برخی خودرو ها باید از روغن های خاص استفاده شود. استفاده از روغن مناسب از نشت روغن جلوگیری کرده و همچنین افزایش طول عمر قطعات خودرو می شود.

6. پایین بودن سطح روغن

چک کردن سطح روغن خودرو یکی از کار هایی است که هر چند وقت یکبار بهتر است انجام دهید.
در صورتی که سطح روغن پایین باشد، فشار بیشتری نسبت به حالت عادی به موتور وارد می شود. این افزایش فشار به تدریج باعث ترکیدن لوله های روغن شده و در نتیجه روغن از سرپوش موتور نشت می کند و بیرون می ریزد.

7. خرابی لوله های روغن

دلیل دیگری که موجب روغن ریزی خودرو می شود، خرابی لوله های روغن می باشد.
لوله های روغن در خودرو به دلایل مختلفی مانند فشار بالای موتور که در مورد قبلی به آن اشاره کردیم، دما و حرارت بالا، گذشت زمان و فرسودگی دچار خرابی و مشکل شوند.
لوله هایی که قدیمی و یا به دلیل برخورد با مشکلی ضعیف شده باشند باعث ایجاد نشتی و روغن ریزی در خودرو می شوند.

8. عدم تعویض روغن

تعویض نکردن به موقع روغن نیز می تواند باعث روغن ریزی خودرو شود. همواره توسط تولیدکنندگان و تعمیرکاران توصیه می شود که روغن خودروی خود را به صورت دوره ای و منظم تعویض کنید. تعویض کردن به موقع روغن از بسیاری از مشکلات مانند نشت روغن جلوگیری می کند.
این کار همانطور که در بالا اشاره کردیم باعث افزایش طول عمر قطعات و بخش های مختلف خودرو نیز می شود.

روغن ریزی خودرو همانگونه که در ابتدای مطلب اشاره کردیم از مشکلات رایج خودرو می باشد که به دلایل مختلفی ممکن است در خودرو ایجاد شود و مشکلاتی را در آن ایجاد کند. از این رو توصیه می شود در صورتی که خودروی شما دچار نشت روغن شد حتما جهت بررسی دقیق خودرو و علت نشت روغن به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

تعمیرگاه عباسی : تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی

جک - لیفان - ام وی ام - چری - جیلی - برلیانس - هایما و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *