logo.ab

6 علامت خرابی جلوبندی خودرو

علائم خرابی جلوبندی خودرو می توانند نسبت به یک دیگر کاملا متفاوت باشند. هر کدام از این عوامل خود به تنهایی می تواند نشان دهنده خرابی جلوبندی باشد که مورد برسی قرار بگیرد.

منظور از جلوبندی خودر چیست؟

جلوبندی به طور کلی به بخش جلویی و زیرین خودرو گفته می شود. جلوبندی از جمله بخش های مهم خودرو نیز به شمار می رود که وجود آن برای ایمنی و کارایی خودرو بسیار مهم است. در صورت وجود هرگونه خرابی در جلوبندی خودرو کارایی و عملکرد خودرو با مشکل رو به رو شده و حتی احتمال تصادف کردن نیز افزایش می یابد. ما اکنون در این مطلب قصد داریم به برسی علائم خرابی جلوبندی خودرو بپردازیم.

برخی از علائم خرابی جلوبندی خودرو

1. لغزیدن خودرو به سمت چپ و راست

یکی از مشکلاتی که نشان دهنده وجود مشکل در جلوبندی خودرو است، لغزش خودرو به سمت چپ و راست می باشد. لغزش خودرو به سمت چپ یا راست هنگامی رخ می دهد که خودرو در حال حرکت باشد. علاوه بر آن زمانی که قصد دارید دنده خودرو را تعویض کنید نیز ممکن است خودرو به یک سمت کشیده شود که می تواند بسیار خطرناک نیز باشد.

2. ایجاد صدای غیرعادی

از دیگر علائم خرابی جلوبندی خودرو ایجاد صدا های غیرعادی و ناهنجار می باشد. در صورتی که از سمت جلوبندی خودروی خود صدا هایی شبیه به خراشیده شدن فولاد می شنوید، به احتمال زیاد در جلوبندی خودروی شما مشکلی ایجاد شده و عملکرد آن با اختلال مواجه شده است. این صدا ها ممکن است به دلیل خرابی در قسمت های مختلف جلوبندی مانند سوپاپ ها، بالشتک های فشار، لوله های هیدرولیکو غیره ایجاد شوند. علاوه بر این موارد خوب است بدانید که ایجاد صدا های غیر معمول و غیرعادی از خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این صدا ها ممکن است به دلیل وجود خرابی در هر کدام از بخش های خودرو ایجاد شوند.
از این رو توصیه می شود در هنگام شنیدن چنین صدا هایی حتما به یه یک تعمیرگاه مراجعه کرده تا با برسی کامل خودرو علت دقیق ایجاد این صدا ها مشخص شود.

خرابی جلوبندی خودرو
خرابی جلوبندی خودرو

3. لغزیدن خودرو در زمان ترمز کردن

یکی دیگر از علائم خرابی جلوبندی، لغزیدن خودرو در زمان ترمز کردن می باشد. گاهی اوقات در صورتی که در جلوبندی خودرو مشکلی وجود داشته باشد، خودرو در زمان ترمز کردن به طرفین کشیده می شود.
این مشکل نیز همانند مورد قبلی می تواند به دلایل مختلفی همچون خرابی سوپاپ ها، لوله های هیدرولیک، سیستم چرخ ها، سیبک ها و غیره ایجاد شود.

4. ساییدگی لاستیک ها

ساییده شدن لاستیک از دیگر مشکلاتی است که نشان دهنده خرابی جلوبندی خودرو می باشد. در صورتی که لاستیک های خودرو دچار ساییدگی شوند، خودرو در حین حرکت به سمت چپ یا راست کشیده می شود. به این موضوع در موارد قبلی نیز اشاره کردیم.
هنگامی که لاستیک ها ساییده می شوند برقرای تعادل در خودرو بسیار سخت شده و همچنین در سیستم ABS خودرو نیز اختلال ایجاد می شوند.
در صورت برخورد با چنین مشکلی توصیه می شود در سریع ترین زمان ممکن نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید تا مشکلات جدی تری برای شما و خودرویتان ایجاد نشود.

5. پاره شدن چپق ها

پاره شدن چپق ها نیز عامل دیگری است که نشان دهنده وجود خرابی در جلوبندی خودرو می باشد. چپق ها یکی از قسمت های تشکیل دهنده جلوبندی خودرو می باشند که سایر قطعات آن را به یکدیگر متصل می کنند.در صورتی که چپق ها پاره شوند قطعات جلوبندی به درستی به یک دیگر متصل نشده و عملکرد آن به طور کامل مختل می شود. توصیه می شود جهت برطرف کرده مشکل پاره شدن چپقی ها حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

6. اختلال در فرمان خودرو

اختلال در عملکرد فرمان خودرو و یا کشیده شدن آن از جمله علائم خرابی جلوبندی خودرو می باشد. این مشکل به این صورت است که در هنگام حرکت خودرو فرمان برخلاف جهتی که راننده آن را می چرخاند، خودرو را هدایت می کند. این مشکل می تواند به دلیل وجود اختلال در زاویه تایر ها، مرکز تعادل و بالانس خودرو ایجاد شود.
علاوه بر این، عامل دیگری که نشان دهنده خرابی جلوبندی است، لرزش فرمان در سرعت های خاص می باشد که دلیل آن بالانس نبودن چرخ ها و یا اختلال در سیبک ها می باشد.
جلوبندی خودرو همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم از بخش های مهم خودرو می باشد که کنترل خودرو را بسیار راحت تر می کند.
از این رو باید از این بخش از خودرو به خوبی مراقبت کنید تا مشکلی در آن ایجاد نشود و صدمه ای به شما و یا خودرو وارد نشود.

از آنجایی که جلوبندی شامل قسمت های زیادی است و از بخش های مختلفی تشکیل شده است توصیه می شود در صورت خرابی آن حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید و خودتان نسبت به عیب یابی و تعمیر کردن آن اقدام نکنید.

تعمیرگاه عباسی : تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی

جک - لیفان - ام وی ام - چری - جیلی - برلیانس - هایما و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *