logo.ab

5 علت بالا رفتن آمپر آب در سربالایی

بالا رفتن آمپر آب در سربالایی یا سربالا شدن آمپر آب خودرو به معنای افزایش دمای آب در سیستم خنک کننده موتور می ‌باشد. در یک خودرو، سیستم خنک کننده موتور، شامل آب و مبرد (است که از طریق لوله ‌ها و رادیاتور در موتور عملکرد خود را انجام می ‌دهد. در این مطلب می خواهیم به بررسی دلایل بالا رفتن آمپر آب در سربالایی بپردازیم و نکات مربوط به آن را بیان کنیم.

هنگامی که موتور خودرو روشن می‌ شود و شروع به کار می ‌کند، دمای آب در سیستم خنک کننده افزایش می ‌یابد. در این حالت، پمپ آب در موتور فعال می ‌شود و آب را از رادیاتور عبور داده و آن را سرد می‌ کند. سپس آب سرد به موتور بازگشت داده می‌ شود تا دمای آن را پایین بیاورد.

دلایل بالا رفتن آمپر آب در سربالایی

بالا رفتن آمپر آب خودرو در سربالایی به معنای افزایش دمای آب، بیش از حد معمول است. این امر ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات در سیستم خنک کننده، خرابی پمپ آب، انسداد لوله ‌ها، کمبود مایع خنک کننده و یا نقص در تنظیمات موتور رخ دهد.
بالا رفتن آمپر آب در سربالایی می‌ تواند موجب افزایش دمای موتور شده که ممکن است به آسیب رساندن به قطعات موتور و کاهش عمر آن منجر شود. در ادامه برخی از دلایل بالا رفتن آمپر آب در سربالایی را بیان می کنیم.

5 علت بالا رفتن آمپر آب در سربالایی
5 علت بالا رفتن آمپر آب در سربالایی

1. مسدود شدن سیستم خنک کننده

وجود مواد خارجی مانند رسوبات یا آلودگی در سیستم خنک کننده می‌تواند منجر به مسدود شدن لوله ‌ها یا رادیاتور شود. این مسدودی ‌ها باعث محدود شدن جریان آب در سیستم می ‌شوند و در سربالایی فشار بالا ایجاد می ‌کنند.

2. انسداد لوله ها

اگر لوله‌ های سیستم خنک کننده موتور به هر دلیلی مسدود شده باشند، جریان آب در آنها متوقف می‌ شود یا کاهش می‌ یابد. این مسئله باعث ایجاد فشار بیشتر در سیستم شده و آمپر آب در سربالایی افزایش می‌ یابد.

3. کمبود مایع خنک کننده

اگر سطح مایع خنک کننده (آب یا مبرد) در سیستم پایین باشد، حجم آب کمتری برای عبور از رادیاتور و پمپ آب وجود خواهد داشت. این موضوع باعث افزایش سرعت جریان آب و در نتیجه افزایش آمپر آب در سربالایی می‌ شود.

4. خرابی پمپ آب

پمپ آب در سیستم خنک کننده موتور نقش اصلی را در جابجایی آب و ایجاد فشار لازم بر عهده دارد. در صورت خرابی یا عدم عملکرد صحیح پمپ آب، جریان آب کاهش یافته و آمپر آب در سربالایی افزایش می ‌یابد.

5. نقص در تنظیمات موتور

در برخی موارد، تنظیمات موتور می‌ تواند باعث بالا رفتن آمپر آب در سربالایی شود. مثلاً تنظیم نادرست سیستم خنک کننده، مانع از جریان صحیح آب در سیستم شده و به افزایش آمپر آب منجر می‌ شود.

دلایل علت بالا رفتن آمپر آب در سربالایی
دلایل علت بالا رفتن آمپر آب در سربالایی

راه های جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب در سربالایی

برای جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب در سربالایی خودرو، می‌ توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1 . بررسی منظم سیستم خنک کننده

اطمینان حاصل کنید که سیستم خنک کننده خودرو، از جمله رادیاتور، لوله‌ ها و پمپ آب، در وضعیت عالی قرار دارند. بررسی و نظافت سیستم خنک کننده و برطرف کردن هر گونه مسدودی یا آلودگی می ‌تواند موثر باشد.

2. تعویض به موقع مواد خنک کننده

مواد خنک کننده ( آب رادیاتور ) باید به طور منظم تعویض شوند. استفاده از مواد خنک کننده با کیفیت و مطابق با راهنمایی‌های سازنده خودرو بسیار مهم می باشد.

3. بررسی نشتی ها

بررسی سیستم خنک کننده برای شناسایی و رفع نشتی ‌ها دارای اهمیت می باشد. هر نشتی در سیستم می ‌تواند منجر به بالا رفتن آمپر آب در سربالایی شود. در صورت تشخیص نشتی، آن را به سرعت برطرف کنید.

4. تنظیمات صحیح موتور

تنظیمات صحیح موتور، از جمله تنظیمات سیستم خنک کننده، فشار آب و سرعت پمپ آب، بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که تمامی تنظیمات به درستی انجام شده و با توصیه ‌های تولید کننده مطابقت دارند.

5. توجه به نشانگر ها

در طول رانندگی، به نشانگر های دما و فشار آب داشبورد توجه کنید. در صورت مشاهده هرگونه نشانه عملکرد نامطلوب، از جمله بالا رفتن آمپر آب در سربالایی، سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید.

با انجام این اقدامات و نظارت دقیق بر سیستم خنک کننده موتور، می توانید جلوی بالا رفتن آمپر آب در سربالایی را بگیرید. در صورتی که مشکل آمپر آب در سربالایی مداوم و قابل توجه است و تدابیر معمول مانند تعویض مایع خنک کننده و بررسی پمپ آب تاثیری ایجاد نمی کند، بهتر است به یک تکنسین متخصص یا مکانیک خودرو را مراجعه کنید. آنها می ‌توانند با بررسی دقیق سیستم خنک کننده علت دقیق مشکل را پیدا کرده و راهنمایی لازم را ارائه کنند.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را با دلایل بالا رفتن آمپر آب در سربالایی آشنا کنیم.

در صورتی که خودروی چینی شما با مشکل بالا رفتن آمپر آب در سربالایی مواجه است برای عیب یابلی و رفع مشکل ، کافی است با تعمیرگاه عباسی تماس بگیرید. 

تعمیرگاه عباسی : تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی

جک - لیفان - ام وی ام - چری - جیلی - برلیانس - هایما و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *