logo.ab

4 علت شل شدن فرمان خودرو

شل شدن فرمان خودرو حالتی است که در آن فرمان خودرو جهت دادن معمولی را از دست می‌دهد و به طور کلی کنترل خودرو را دشوار می‌کند. وقتی فرمان خودرو شل می‌شود، می‌توانید حس کنید که فرمان بیشتر حرکت می‌کند تا تغییر جهت انجام شود . 
شل شدن فرمان خودرو می‌تواند خطرناک باشد، زیرا کنترل خودرو را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به تصادفات جدی منجر شود.

دلایل شل شدن فرمان خودرو

شل شدن فرمان خودرو ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. در ادامه به دلایل رایج شل شدن  شل شدن فرمان خودرو اشاره می کنیم.

1. کمبود مایع هیدرولیک فرمان

در سیستم فرمان هیدرولیک، مایع هیدرولیک برای اعمال فشار و حرکت در سیستم استفاده می‌شود. اگر سطح مایع هیدرولیک کم باشد یا ترکیبی از هوا و مایع در سیستم وجود داشته باشد، فشار لازم برای کارکرد صحیح فرمان ایجاد نمی‌شود و فرمان ممکن است شل شود.

2. خرابی پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیک در سیستم فرمان مسئول ایجاد فشار مایع هیدرولیک است. اگر پمپ خراب شود یا عملکرد نادرستی داشته باشد، فشار لازم برای عملکرد صحیح فرمان تأمین نمی‌شود و فرمان ممکن است شل شود.

شل شدن فرمان خودرو
شل شدن فرمان خودرو

3. خرابی سیستم برقی فرمان

در برخی خودروها، سیستم فرمان دارای قسمت‌های برقی است که برای کنترل فشار هیدرولیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر سیستم برقی خراب شود یا اتصالات بین قطعات برقی قطع شود، فرمان ممکن است شل شود.

4. خرابی قسمت‌های مکانیکی فرمان

قطعات مکانیکی مانند جعبه فرمان، قفسه یا پینیون ممکن است به علت سایش یا خرابی شل شوند و باعث شل شدن فرمان شوند.

شل شدن فرمان خودرو می‌تواند منجر به افزایش زمان و فاصله ترمزگیری شود و باعث کاهش کنترل خودرو بر روی جاده شود، لذا باید این مشکل را به سرعت برطرف کنید.

 علائم نشان دهنده شل شدن فرمان خودرو

شل شدن فرمان خودرو می‌تواند با علائم و نشانه‌های مختلفی همراه باشد.برخی از علائمی که ممکن است نشان دهنده شل شدن فرمان خودرو باشند، به شرح زیر است :

1. حرکت غیرمعمول فرمان

شل شدن فرمان ممکن است باعث حرکت غیرمعمول فرمان شود. به عبارت دیگر، شما ممکن است حس کنید که فرمان بیشتر از حد معمول جابجا می‌شود و کمترین تلاشی برای جهت دادن به فرمان کافی نیست.

2. صدای عجیب در سیستم فرمان

در برخی موارد، شل شدن فرمان ممکن است با صداهای غیرعادی همراه باشد. ممکن است صداهای سیستمی یا خرابی مکانیکی را در سیستم فرمان شنیده شود.

3. لرزش در فرمان

در صورتی که فرمان شل شده باشد، ممکن است لرزشی در فرمان حس کنید. این لرزش می‌تواند نشانه از عدم استحکام و کنترل کافی در سیستم فرمان باشد.

4. کاهش کنترل خودرو

شل شدن فرمان می‌تواند منجر به کاهش کنترل خودرو بر روی جاده شود. شما بیشترین تلاش برای جهت دادن به فرمان را انجام می‌دهید و احساس می‌کنید کنترل خودرو کاهش یافته است.

تشخیص شل بودن فرمان خودرو چگونه 

برای تشخیص شل شدن فرمان خودرو و رفع آن، مراحل زیر را می‌توان بررسی کرد 

1. توجه به علائم و نشانه ها

اولین قدم برای تشخیص شل شدن فرمان، توجه به علائم و نشانه‌هایی است که ذکر شد. اگر علائمی از شل شدن فرمان وجود دارد، بهتر است  با دقت بیشتری بررسی کنید.

2. بررسی فشار سیستم هیدرولیک فرمان

برخی خودروها از سیستم هیدرولیک برای انتقال نیرو به فرمان استفاده می‌کنند. در این حالت، بررسی فشار سیستم هیدرولیک می‌تواند ابتدایی‌ترین مرحله برای تشخیص مشکل باشد. اگر فشار نرمال نیست، ممکن است مشکل در سیستم هیدرولیک باشد و نیاز به تعمیر داشته باشد.

3. بررسی سیستم مکانیکی فرمان

در برخی خودروها، سیستم مکانیکی برای انتقال نیرو به فرمان استفاده می‌شود. در این حالت، بررسی کامپوننت‌های مکانیکی مانند رک، پینیون و ستون فرمان می‌تواند مفید باشد. اگر قطعات مکانیکی خراب یا فرسوده هستند، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.

4. بررسی قطعات برقی

در برخی خودروها، سیستم‌های برقی نیز برای کنترل فرمان استفاده می‌شوند. در این حالت، بررسی قطعات برقی مانند سنسورها، موتورها و مدارها می‌تواند لازم باشد. اگر قطعات برقی خراب یا قطع شده‌اند، ممکن است تعمیر یا تعویض آنها نیاز باشد.

5. تعمیر یا تعویض قطعات

پس از تشخیص دقیق مشکل، تعمیر یا تعویض قطعات معیوب ممکن است لازم باشد. بهتر است این کار را توسط تعمیرکار ماهر خودرو قابل انجام است.

برای تشخیص و مشکلات شل شدن فرمان خودرو های چینی در تهران ، می توانید از خدمات تخصصی تعمیرگاه عباسی استفاده کنید.  

تعمیرگاه عباسی : تعمیرگاه تخصصی خودروهای چینی

جک - لیفان - ام وی ام - چری - جیلی - برلیانس - هایما و...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با تعمیرگاه